LoaderNahrávám...

Reportáže

podzimn-safaga-2022

PODZIMNÍ SAFAGA 2022

Moucha u moře

Tak to byste neuhodli!!! Ano, byla jsem u moře. Připadala jsem si totiž už jako ta moucha, která se probudí uvězněná ve špaletě okna, leze stále dokolečka, kloužou jí nožičky, v kotrmelcích padá dolů. Zase se snaží protřepat křídla a ono to zase končí fiaskem. Okno je klec, kupodivu nepovolí, nepustí i když ten veliký svět je za sklem krásně vidět. Následuje vyčerpání, stres, selhání systému, vybití a ...  A pak, když z jara uklízíme a myjeme ta okna, vymeteme ty suché mrtvolky, ležící bezvládně dole. Bezcitně, aniž bychom znali ten příběh.

Takto jsem dopadnout nechtěla. Proto jsem neváhala a jakmile parta kamarádů, co se rádi noří do hlubin, zahlásila odjezd k moři, nechtěla jsem si to nechat ujít. Vždyť to znáte, moře nemáme za domem ani za humny, ale je to pro nás spíš událost a velká odměna. A pokud to má být odměna pro potápěče, musí to být moře alespoň rudé, které dokáže svým podmořským životem uchvátit.

 

Cestu letadlem jsme zvládli bez problémů a po čtyřech hodinách na nás dýchlo úplně jiné klima, než při výletě na Kokořín! Teplý pouštní vzduch, slunce už se klube z ranního oparu, vítr třepetá košilemi a sluneční brýle už nervózně vyhlížejí tu azurovou linku na obzoru. Přistavený autobus nás doveze do Safagy, kde už důvěrně poznáváme náš domovský hotel Shams, což v překladu znamená slunce. Každý s radostí vyhledá odpočinek po cestě, ale odpoledne se už stěhujeme se svým vybavení na dive bázi, kde proběhne přivítání, družení a další nezbytné úkony. Program je jasný, slunce, moře, slunce, moře, mezi tím něco pojíst, někdy vyspat, ale další den opět slunce, moře, slunce, moře. Uznejte, co si více přát!

Začínáme brzo. Pro mne je snídaně v sedm značně výjimečná záležitost, ale v osm už vyplouvá naše loď Overseas z přístavu, tak rychle hurá k vodě. Moře je azurové, stejně jako nebe, vlny si nasazují bílé čepice a my nasáváme slanou vůni jódu. První kapky dopadají na naší bělostnou, středoevropskou kůži a rychle se mění na suché škraloupky soli. Vítr nám češe vlasy a tupíruje je k jedné straně. Opalovací krémy opustily tašky a snaží se všemi svými faktory chránit záda i obličeje cestovatelů.

Ale už je čas, rychle všechno nastrojit a spadnout do hlubin. Čeká nás Abu Soma garden a Tobia Soraya. Zjišťujeme, že jsme tu správně. Otevírá se před námi neskutečný podmořský svět, plný barev, tvarů a života, kde příroda nešetřila fantazií. Klauni hlídají svoje sasanky, perutýni vykukují ze svých úkrytů ve skalách, murény hrozivě cení svoje kusadla a trnuchy se snaží splynout s písčitými ostrůvky. To vše lemují koráli různých barev, žluté i zelené houby, oranžoví větevníci a mechovky, gorgonie a samozřejmě ryby. Ty barvy jsou neskutečné, pestrost s jakou se střídají a kombinují. Na dalších lokalitách Tobia Arba a Tobia Hamra to není jiné. Dokonce i naše dechové trio (na vysvětlenou šnorchlařské družstvo) si pochvaluje pozorování života v menších hloubkách. V dalších dnech se vítr uklidnil a my se vypravili i na vzdálenější lokality. Čekal nás Panorama reef, který jsme prozkoumali ze severu i z jihu a krásný Shoab Sheer reef, který nabídl i ponor na vraku obchodní lodi a nádherné korálové zahradnictví jako bonus, prostě potápění v rybí polévce. Byli jsme opravdu vzrušení pozorováním plžíků, chobotnic nebo krokodýlích ryb a což teprve mořských želv. Ponory 60-70minut nebyly výjimkou.

Náš plán slunce - moře se plnil geniálně. Ani ostatní lokality Gamul Kebir, Gamul Soraya nebo Ras Abu Soma nezůstaly pozadu. Někde byl proud větší a tak jsme se povozili při driftování a jinde zas museli trochu sami kopnout do vrtule. Na lodi se o nás vzorně starali a my si mohli užívat zasloužený relax. Po návratu do přístavu a odsolení našeho vybavení, jsme vždy museli vše řádně a do detailu probrat v baru na pláži. Nasmáli jsme se, občerstvili a rychle nám vyhládlo. Byl čas na pestrou večeři v hotelu Slunce a poté ještě nějaké to posezení s fakírem, dervišem či orientální tanečnicí, případně vyprávěním o potápění, jak jinak.

 

Všechno jednou končí, tak i nás čekal poslední den. Někdo by ho trávil odpočinkem u bazénu nebo pospáváním, nikoliv my potápěči. Naplánovali jsme si výlet do zátoky Abu Dabab nedaleko Marsa Alam. Zde bývají často k vidění dugongové indičtí, jak se pasou na porostech rostlin v mělkých vodách při pobřeží. Natěšení jsme byli, bohužel dugongové asi nebyli při chuti. Cenou útěchy nám byly alespoň skupiny mořských želv, které hlad měly a beze strachu pózovaly pro fotografy.

Zbývalo jen balení, loučení a domů. Chtělo by se říci do Podolí, do lékárny, to se mi už stýská...Praha nás přivítala podzimem, barevnými listy a příjemnými 15ti stupni. Jsme se opálení, nabití energií, plni dojmů i zážitků a rozhodnutí, že pojedeme zas.

Nechcete jet s námi?


Marta

Foto zde...

maledivy-safari-2022

MALEDIVY SAFARI 2022

Komu by se nechtělo z covidově podmračených studených Čech vyrazit na sice též Covidem promořené, ale výrazně teplejší, sluncem a mořem oplývající Maledivy, notabene na safárko Severní a jižní Male Atol, Ari Atol, Vaavu a Rashdoo Atol? Z původní 24členné sestavy nás bylo jen 22 (tři tak či onak zasáhl Covid, našel se jeden náhradník). Pro některé z nás to nebyly Maledivy první ba dokonce ani druhé, z čehož vyplývá, že se jedná o lokalitu k podvodním návratům přímo vybízející.

Čím začít? Asi naloděním v přístavu Malé na loď My Felicity – novou, luxusně zařízenou a velkou loď doprovázenou potápěčskou „dhoňou“ na mokré vybavení. Vedle kvalitního ubytování rozhodně nepokulhávalo stravování – pokud někdo jel na dovolenou s úmyslem držet dietu, brzo od toho upustil.

Od 23. do 30.ledna jsme během 23 ponorů měli možnost potápět se v silných proudech i ve vodách klidnějších, s viditelností horší (ale kde je plankton, jsou i jeho konzumenti) i suprovou při teplotě 28-29°C (když to v jednom místě padlo až k 27°C, to byla kosa!) a potkat rejnoky, murény, žraloky útesové, bělo i černocípé, vouskaté (tzv. chůvičky), kanice, napoleony, manty, barakudy, siby, želvy, odrance, sépie, langusty, úhoříky, chobotnice, netopýrníky, klauníky v různobarevných různotvarých sasankách, zévy, dokonce kyjovku i hejna chňápalů, očařů, chrochtalů, skleněnek, metaříků, nahožábré a mnoho dalšího. A dokonce, sic ne na ponoru, ale přijel se k zádi lodi k platu podívat a pozdravit jeden menší velrybák! O každém ponoru by se dala napsat reportáž sama o sobě, takže dovolte, abych se soustředila na to, co bylo hodně výjimečné, co jsme se shodli, že jsme ještě nezažili:

FesDhoo Lagoon (Nord Ari Atol) – noční ponor s mantou. Akce se nevyvíjela dvakrát slibně, k naší Felicity nepřiplula manta ani jedna (jen jedna chůvička), takže na mantu jsem přejížděli k vedlejší, šťastnější lodi, když si její osazenstvo svůj mantí ponor odpotápělo. Opatrný setup do cca 13 metrů, kde jsme lehounce dosedali na písčité dno tak, abychom ho nevířili. Svítilny pak toužebně směrovali vzhůru k reflektoru z lodi, aby světlamilovný plankton nalákal manty. Počáteční čekání zkrátil zajímavě tančící nahožábrý mlž či ploštěnka, ale nakonec se mantí herečka (či herec?) nechala zlákat nahromaděnou potravou a předvedla mnohaminutový solo-balet.

Alimatha Jetty (Vaavu Atol) - odpolední ponor v kanále pod resortem, příjemný proudík a skvělá viditelnost. Zde (jistě nejen) pro mě pověstné potápění v rybí polévce dostalo nový rozměr. Přes hejna žlutomodrých chrochtalů jsme mohli pozorovat bělo i černocípáky, zatímco nám mezi končetinami rejdili fakt jak pejsci žraloci vouskatí. Patrně ryby i paryby lákal obsah lahviček prý s kari rýží, kterými naši divemasteři nadmírů úspěšně motivovali podvodní živočichy. Aby tomu nebyl konec, po návratu na loď se pyšná posádka naší lodi chlubila megaúlovkem: 3 velcí marlíni, pár menších tuňáků a asi mořská štika (pokud to nebyl baby-marlinek, doufám, že ne). I když byly delikatesní, také jsme dostali ochutnat, stejně bych raději marlíny potkala pod vodou živé.

Ještě stále Vaavu Atol – Naší lodi díky tomu, že se na zadním platu zpracovávaly ulovené ryby, zachovává věrnost smečka asi 8 žraloků vouskatých, chůviček jedno až dvoumetrových. Posádka je navíc motivuje a sem tam odhazuje zbytky z kuchyně. Několik odvážlivců si šlo se žraloky zaplavat a asi by vše dopadlo bezproblémově, kdyby posádka smečku nezačala zrovna přikrmovat. Jedna chůvička nejprve něžně otřela o Rudovo rameno, aby mu vzápětí ukousla ze zápěstí lákavě blýskavé hodinky. Místo hodinek se Ruda po nějakou dobu pyšnil stopami po žraločích zubech na zápěstí. Tato historka vejde jistě do potápěčských bájí a pověstí a těšíme se, jak bude znít za rok či dva.

Jelikož naše výprava bya tentokrát mezinárodní, dovoluji si přidat pár slov od našich košických přátel, zde jsou :

Kde začať? Minulé leto sme pri pive rozmýšľali, ako si ho príjemne predlžiť a pritom sa finančne nezrujnovať. Dostala sa nám do uší dobrá správa, že spriaznené duše Hastrmani pripravujú safari na MaleDivy a za slušné ceny. To musíme absolvovať!

A nastalo obdobie nekonečného polročného čakania a počítania dní a bezsenných nocí. Ale, dočkali sme sa. Hastrmani štartovali z Prahy a my Košičania z Budapešti. Na Male sme došli ešte pred hlavnou skupinou, asi sme viac šlapali na pedál. Po príjazde hlavnej skupiny sme začali s naloďovaním a tým začala dovolenka snov.

Nie vždy sa všetko vydarí tak, ako sa plánuje. Aj tento krát to bolo podobné. Niečo sme očakávali, ale skutočnosť bola oveľa oveľa krajšia. Nádherná loď, milá posádka, prenádherné teplučké more plné farebných rybyčiek a pestrých korálov a fantastická potápačská partia. Len pivo bolo drahé.

Celkový dojem: SUPER

Na úplný konec se ponechávám velké poděkovaní organizátorovi Josefu Veselému, za nápad, realizaci, trpělivost, obětavost. A poděkování všem účastníkům za všude panující pohodovou atmosféru, legraci až srandu, prostě báječné spoludovolenkování. Díky a zas někdy na shledanou u dalších podvodních dobrodružství!
Maledivy 2022

podzimn-safaga-2021

Podzimní Safaga 2021

Dne 10. října se vrátila naše 14 –ti členná výprava 12 bublinkářů a 2 šnorchlařů z tradiční potápěčské akce v egyptské Safaze. Těm, kterým už potápění v důsledku Coron-19 krize chybělo nejvíce, absolvovali každodenní výjezd lodí ke dvěma ponorům na přilehlé i vzdálenější reefy. Těmi nejkrásnějšími, jako obvykle, byly Panorama, Middle reef, Abu Kafan Shaab Sheer a řada dalších. Celkem tedy ti nejvytrvalejší absolvovali 16 ponorů. Oproti předcházejícímu období minulého a letošního roku byl jak hotel SHAMS, tak i diving centrum plné turistů i potápěčů. My jsme těžili z pravidelných každoročních výprav a tak jsme, jako vždy, měli loď sami pro sebe a každodenní program potápění byl plně v naší režii. Perfektní organizace se strany Shams Diving Centre je už dlouholetou tradicí. Čtyři účastníci využili krátkou přestávku v potápění k jednodennímu leteckému výletu do Káhiry a k pyramidám v Gyze. Vzhledem ke 100% proočkovanosti účastníků nás kromě vyplnění Covid dotazníku a předložení certifikátu o očkování nečekala žádná překvapení. Při návratu do Prahy potom bylo nutné se  pasovému úředníkovy prokázat vyplněným příjezdovým formulářem v papírové formě nebo v mobilu.
 
A co na závěr? Teplota vzduchu 30 – 35 °C, teplota vody 26-28°C, prostě pohoda. Tak příští rok se zase spolu potkáme pod hladinou Rudého moře. Více foto na
joves – seznam alb na Rajčeti (idnes.cz) nebo na Facebook.

Pepa Veselý
postcovidov-horka

Postcovidová Horka

Konečně padla omezení na hranicích se sousedním Německem. Neleníme a vyrážíme na oblíbený lom do Horní Lužice.

 

Prosluněný víkend s letními teplotami kontrastoval s na toto období neobvykle chladnou vodou.

Ani optimista Jaromírek by se neodvážil natvat ji “svižnou”, spíš by použil slovo “debakl”. Když jsme zjistili, že voda na hladině má 10 °C zdálo se, že už nemůže být hůř… jenže bylo! Kolem 20 metrů už bylo stupínků jako prstů na ruce (myšleno u zdravého člověka). Chlad dotíral i v suchém obleku, natož v mokrém, který se v hloubce přes 35 metrů stlačí natolik, že i silná vrstva neoprenu připomíná spíš slabý papír, a také tak izoluje. Nechápu, jak Jirka Kaloč oděný jen v mokrém obleku v té “kose” vydržel bez následků třičtvrtěhodinový ponor, a ve stejný den jsme přidali ještě další pěkný ponor.

Že v lomu opět přibyla voda není nic nového, tato informace se notoricky opakuje v každé reportáži z této lokality. Nyní jsme v díře naměřili 36,5 m s tím, že jsme nedosáhli dna. Takže 37 m až příště :-).

Kemp I základna fungují stejně, jako by nebylo Covidu, pouze limit návštěvníků zůstal zachován. Podle informací majitelky tak tomu bude asi celou sezonu. Omezený počet účastníků znamená, že je nezbytně nutné předběžné zabukování termínu, jinak se na lom nedostanete...

 

Boďa+ hastrmanní squadra

Další foto v galerii zde

jarn-marina-2021
rumchalpa-s-otaznkem
zabargad-2021

Zabargad 2021

Naše další cesta za potápěním v tomto covidovém roce vedla opět do Egypta. Tentokrát však na safari Zabargad a Rocky Island. Před vlastní cestou, kromě sbalení potápěčské výstroje a několika nezbytných svršků, jsme museli absolvovat PCR Covid test. Na letišti v Marsa Alam nás očekával náš potápěčský průvodce Shams a po absolvování asi hodinové cesty autokarem do přístavu Marsa Alam jsme se nalodili na Heaven Rubin. Další den ráno jsme vyrazili na první náš ponor na Marsa Shona (pro většinu z účastníků to byl vůbec první ponor po téměř dvouletém potápěčském půstu). Další dny už nás čekali tři denní a jeden noční ponor, kromě rezervace Zabargad a Rocky, kde nejsou noční ponory povoleny a poslední den před odletem jsme zakončili ranním ponorem opět na Marsa Shona v blízkosti přístaviště lodí.

Celý program byl upraven v důsledku povinného testování na Covid před návratem do Česka. To jsme absolvovali poslední den pobytu v pátek, kdy nám byly odebrány vzorky na antigenní test přímo na lodi. Jelikož jsme byli všichni negativní, mohli jsme začít balit a připravit se na sobotní ranní návrat do vlasti.

Ještě pár slov k vlastnímu potápění. Voda v období poloviny května měla krásných 24 až 26 °C. I po vynoření na nás čekalo sluníčko se svými maximy 30-35 °C, takže pohoda. Těch 19 plánovaných ponorů snad nedal nikdo. Myslím, že nejvíce se k tomu přiblížila hastrmanka Zdena se svými 18 ponory. I to stojí za pochvalu, já jsem vynechal noční ponory a potom až ten úplně poslední. Vedle krásných korálových zahrad Shaab Claudia byly fascinující ponory v korálových skalních bludištích na lokalitě El Malahi i jeskyně na Zabargad Island.

Pepa Veselý

Pokud si chcete prohlédnout foto z pobytu nad i pod vodou, otevřete si odkaz:

SAFARI - ZABARGAD & ROCKY 2021 – joves – album na Rajčeti (idnes.cz)

repete-na-borku

Repete na Borku

Dvě akce s krátkým odstupem na stejné lokalitě? Důvodů bylo hned několik...


Únorový Borek proběhl dle kovidového scénáře tak trochu “v utajení”. Slunečné počasí, na lomu jsme byli téměř sami, místo volné hladiny bílý led, a pod ním nádherně čistá hlubina, jejíž obyvatele dosud nic nerušilo ze zimní letargie. Potápění pod ledem má svoji specifickou atmosféru, jen je nutné s smířit s nutností použít vodicí lana. To sice omezí akční rádius, kvůli bezpečnosti však nelze dělat kompromisy. Zapomenutý reel proto znamenal stopku pro jednoho z nás :-(

Na základně nás potěšil dostatek míst k přestrojení a vůbec máme pocit, že zázemí je lepší, než bývalo v minulosti. Vstupné 100 Kč, vzhledem ke kvalitě vody i zázemí, nám připadá seriózní.

Foto zde:


Prvomájový Borek opět sliboval pěkné počasí, a tak jsme v euforii připravovaného rozvolnění vyrazili znovu. Raději jsme si přivstali, abychom na lomu byli s dostatečným předstihem, a dobře jsme udělali. V okamžiku otevření vstupní závory úderem deváté stála na příjezdové cestě fronta asi 25 automobilů plných zanořeníchtivých potápěčů! Bez otálení jsme naskákali do gumy a proluli potopenými vraty do volné vody mezi prvními. Místo tradičního průběhu ponoru - zanoření k vraku Wartburgu, pak k ponorce Stejskanik a sestupu do spodního patra k Ikarusu na dně v hloubce 33 metrů jsme tentokrát zvolili jakousi okružní cestu. Obkroužili jsme lom ve střední hloubce na hraně spodního plata kolem 20 metrů. Teplota vody s každým metrem rapidně klesala a ustálila se na 5°C. V tomto “patře” lomu je podstaně méně ryb, hejna okounů se proháněla výš ve větvích potopených stromů podél zatopené cesty a na štiku jsme narazili až při návratu poblíž hladiny. Užívali jsme si stav beztíže v třírozměrném prostoru, neboť viditelnost byla i po nedávném tání ledu víc, než dobrá. Místy dosahovala 10, možná 12 metrů! Marcel z místní základny nám vysvětlil, proč ve zdejším lomu bývá takřka pravidelně výborná viditelnost. Má ji prý na svědomí složení místní horniny. Těžil se tu serpentinit (hadec), což je hornina s vysokým obsahem hořčíku.

Obeplutí lomu při jeho rozměrech vydalo na téměř hodinový ponor. Přesto se nám z vody nechtělo. Už se těšíme na další ponory v této parádní lokalitě…


Boďa, Mirek, Venca a Jarda

akce-safaga-2021

Akce Safaga 2021

Akce SAFAGA 2021
 
NAŠE PRVNÍ COVIDOVÁ cesta k  moři se uskutečnila od 10. do 17. dubna 2021. Ještě než jsme mohli smočit neoprény ve vodách Rudého moře v Safaze, absolvovali jsme před vlastním odletem testy na Covid. Ti, kteří měli pouze antigenní test, absolvovali po příletu do Hurghády ještě jedno šťourání do nosu na PCR test a pak už hurá do hotelu a k vodě.
 
V Egyptě nás přivítal silný vítr a tak první den potápění byl kvůli zákazu výjezdu lodí zrušen. Nicméně ostatní dny už splnily naše očekávání. Šnorchlařka Pavla sledovala, jak se ostatní bublinkáří noří do 22 °C teplého nebo chcete-li studeného moře. Ti co dali přednost 5 mm neprénu byli po celý týden pobytu vítězi, ti ostatní a zejména Robert se svým 1 mm ONANO klepal kosu. Jiřík si na nádherné lokalitě Tobia Arba vyzkoušel frýčko. Místní obyvatelé reefu jako byli čtverzubci, murény, trnuchy, obrovská ropušnice, perutýni a další s údivem pozorovali, co se jim to tam stěhuje za žlutou nestvůru. Nakonec ho však také přijali mezi sebe jako sobě rovného.
Uskutečnili jsme celkem 8 ponorů a mezi ty nejhezčí lze zařadit dva ponory na Panoráma reefu a potom i ponor na lokalitě Tobia Soraya. Dva dny před odletem jsme v ranních hodinách odcestovali do Hurghády na test PCR. V poledne jsme se však už chystali na výjezd na moře. Poslední den, tak jako obvykle, byl vyhrazen opékání se na slunci při příjemné teplotě vzduchu 32°C.
 
No a Pavel oslavil v Safaze své 70-té narozeniny. On měl vlastně 71, ale celý předchozí rok jsme se nikde v hospodě k oslavě kvůli COVID19 nemohli sejít a tak se slavilo jubileum s ročním zpožděním, nicméně v den narození. Tak Pavle, hodně zdraví a pohody ještě jednou od všech kamarádů od vody.
 
Naše malá skupina jednoho břehouše, dvou šnorchlařů a osmi bublemakerů prožila na břehu Rudého moře týden plný krásných zážitků. Tak na podzim, v říjnu, opět na shledanou ve slaných vodách egyptské Safagy.

Fotogalerie zde: http://joves.rajce.idnes.cz/SHAMS_SAFAGA_DUBEN_2021/
 
zatopen-lom-ernovka
zijov-rojen

Zářijové rojení

Téměř dvacítka hastrmanů, jejich doprovodu i kolegů z jiných klubů si tak trochu neplánovaně začátkem září vyrazila vymáchat vercajk do tradičního lomu u Drážďan. Samozřejmě nezůstalo jen u  potápění...
Do vody o 7°C (tedy až v hloubkách pod 30 metrů) se někteří odhodlali pouze v sucháči, ti odvážnější se zanořili jen tak na lehko v mokrém motivováni velkým absťákem z letošního nedostatku ponorů. Ten se zřejmě ještě protáhne minimálně do půlky příštího roku, i když moc rád bych se mýlil... A jak bylo? Počasí se nedá poručit - bylo hnusně, chvilkami pršelo a večer se do nás dala zima. Kemp byl navíc úplně plný hlučných instruktorů a kurzistů od PADI, kteří si bez špetky ohleduplnosti pouštěli nahlas neposlouchatelný „sračky“ do dvou do rána. Přesto jsme si akci náramně užili. Dva pohodové ponory v temných, studených, ale překvapivě čistých vodách lomu nás příjemně naladily na večerní grilovačku. Tradiční sud Bernarda jsme  během odpoledne vytáhli jak malinu, naštěstí byl po ruce další. Při posezení jsme pak probrali všechny „důležité“ věci od covidu, přes počasí až po plány na další akce, které se - doufejme - podaří zrealizovat. Zavzpomínali jsme i na Jaromírka, který nás již bohužel nepobaví svým neopakovatelným humorem a osobitými hláškami.
Po příjemně strávené sobotě, lehce promrzlé noci (tedy jak u koho) jsme se v neděli za podstatně lepšího počasí vraceli domů. V optimistické náladě jsme si slíbili, že se sem ještě v půlce října vrátíme. To jsme ještě netušili, že se budeme muset modlit, aby nám covid, respektive jeho dokonalé P.R., do našich plánů nehodil
vidle. Uvidíme...

Foto zde...
attersee-pod-vodou-i-na-kole

Attersee pod vodou i na kole

Po rychlé domluvě vyrážíme na tuplovaně prodloužený víkend do Seefeldu na rakouském jezeře Attersee. Parádní voda tam bývá skoro vždycky a je to skvělé místo i pro nepotápěče.
 
Lákavé jsou cyklovýlety kolem jezera a mnoho dalších cílů v oblasti Solné komory. Kdo nechce sportovat, může se věnovat koupání, relaxaci u vody, lenošení u karavanu nebo grilování pochoutek. O perfektní počasí se nám postaral Svatý Petr - co víc jsme si mohli přát?
Přímo v kempu u hotelu Fötinger je potápěčská základna. Přístup na ní máme jako hosté zdarma. Pouhých 50 metrů od karavanu je dřevěné molo. Po schůdkách se dá sestoupit přímo na jedinečnou lokalitu - podvodní polygon výcvikového střediska unikátní v celém Rakousku. Složen je z 11 výcvikových plošin v hloubkách od 5 do 40 metrů propojených lany. U hlavních plošin v 5, 10, 20 a 30 metrech jsou navíc umístěny plastové kupole, do kterých je v pravidelných intervalech vháněn čerstvý vzduch. Můžete si tam v klidu promluvit se svým partnerem, při výcviku zadat pokyny cvikýřům, probrat další plán ponoru atd., aniž by bylo nutné se vynořit. Pokec ve 30 metrech je zážitek, který jsme si nenechali ujít. Místní voda je poněkud „svižná“. Počítejte s tím, že od hloubky 30 metrů budete jako v lednici I když to někteří odolní jedinci v mokrém oblečku na sobě nedají znát, suchý oblek je jasnou volbou,
Využili jsme služeb základny, která nabízí veškeré zázemí a zejména plnění přístrojů. To je zde samoobslužné, a navíc velmi levné. 1 litr vzduchu na 200 barů vyjde zhruba na 50 centů. Za 15 l lahev tedy zaplatíte něco přes 7 eur! K potápění (vedle vstupu do areálu kempu) není třeba žádné povolení, nikdo nekontroluje „kartičky“ nebo platnost lékařské prohlídky. Počítá se prostě s tím, že každý je zodpovědný sám za sebe, žádná buzerace, omezení, a to se nám to líbí. Určitě jsme zde nebyli naposledy...
Foto v galerii zde 
Boďa
123>>>

Pošlete nám feedback