LoaderNahrávám...

MALEDIVY SAFARI 2022

Autor: Bohumir Kuhn
16.3. 2022
maledivy-safari-2022

Komu by se nechtělo z covidově podmračených studených Čech vyrazit na sice též Covidem promořené, ale výrazně teplejší, sluncem a mořem oplývající Maledivy, notabene na safárko Severní a jižní Male Atol, Ari Atol, Vaavu a Rashdoo Atol? Z původní 24členné sestavy nás bylo jen 22 (tři tak či onak zasáhl Covid, našel se jeden náhradník). Pro některé z nás to nebyly Maledivy první ba dokonce ani druhé, z čehož vyplývá, že se jedná o lokalitu k podvodním návratům přímo vybízející.

Čím začít? Asi naloděním v přístavu Malé na loď My Felicity – novou, luxusně zařízenou a velkou loď doprovázenou potápěčskou „dhoňou“ na mokré vybavení. Vedle kvalitního ubytování rozhodně nepokulhávalo stravování – pokud někdo jel na dovolenou s úmyslem držet dietu, brzo od toho upustil.

Od 23. do 30.ledna jsme během 23 ponorů měli možnost potápět se v silných proudech i ve vodách klidnějších, s viditelností horší (ale kde je plankton, jsou i jeho konzumenti) i suprovou při teplotě 28-29°C (když to v jednom místě padlo až k 27°C, to byla kosa!) a potkat rejnoky, murény, žraloky útesové, bělo i černocípé, vouskaté (tzv. chůvičky), kanice, napoleony, manty, barakudy, siby, želvy, odrance, sépie, langusty, úhoříky, chobotnice, netopýrníky, klauníky v různobarevných různotvarých sasankách, zévy, dokonce kyjovku i hejna chňápalů, očařů, chrochtalů, skleněnek, metaříků, nahožábré a mnoho dalšího. A dokonce, sic ne na ponoru, ale přijel se k zádi lodi k platu podívat a pozdravit jeden menší velrybák! O každém ponoru by se dala napsat reportáž sama o sobě, takže dovolte, abych se soustředila na to, co bylo hodně výjimečné, co jsme se shodli, že jsme ještě nezažili:

FesDhoo Lagoon (Nord Ari Atol) – noční ponor s mantou. Akce se nevyvíjela dvakrát slibně, k naší Felicity nepřiplula manta ani jedna (jen jedna chůvička), takže na mantu jsem přejížděli k vedlejší, šťastnější lodi, když si její osazenstvo svůj mantí ponor odpotápělo. Opatrný setup do cca 13 metrů, kde jsme lehounce dosedali na písčité dno tak, abychom ho nevířili. Svítilny pak toužebně směrovali vzhůru k reflektoru z lodi, aby světlamilovný plankton nalákal manty. Počáteční čekání zkrátil zajímavě tančící nahožábrý mlž či ploštěnka, ale nakonec se mantí herečka (či herec?) nechala zlákat nahromaděnou potravou a předvedla mnohaminutový solo-balet.

Alimatha Jetty (Vaavu Atol) - odpolední ponor v kanále pod resortem, příjemný proudík a skvělá viditelnost. Zde (jistě nejen) pro mě pověstné potápění v rybí polévce dostalo nový rozměr. Přes hejna žlutomodrých chrochtalů jsme mohli pozorovat bělo i černocípáky, zatímco nám mezi končetinami rejdili fakt jak pejsci žraloci vouskatí. Patrně ryby i paryby lákal obsah lahviček prý s kari rýží, kterými naši divemasteři nadmírů úspěšně motivovali podvodní živočichy. Aby tomu nebyl konec, po návratu na loď se pyšná posádka naší lodi chlubila megaúlovkem: 3 velcí marlíni, pár menších tuňáků a asi mořská štika (pokud to nebyl baby-marlinek, doufám, že ne). I když byly delikatesní, také jsme dostali ochutnat, stejně bych raději marlíny potkala pod vodou živé.

Ještě stále Vaavu Atol – Naší lodi díky tomu, že se na zadním platu zpracovávaly ulovené ryby, zachovává věrnost smečka asi 8 žraloků vouskatých, chůviček jedno až dvoumetrových. Posádka je navíc motivuje a sem tam odhazuje zbytky z kuchyně. Několik odvážlivců si šlo se žraloky zaplavat a asi by vše dopadlo bezproblémově, kdyby posádka smečku nezačala zrovna přikrmovat. Jedna chůvička nejprve něžně otřela o Rudovo rameno, aby mu vzápětí ukousla ze zápěstí lákavě blýskavé hodinky. Místo hodinek se Ruda po nějakou dobu pyšnil stopami po žraločích zubech na zápěstí. Tato historka vejde jistě do potápěčských bájí a pověstí a těšíme se, jak bude znít za rok či dva.

Jelikož naše výprava bya tentokrát mezinárodní, dovoluji si přidat pár slov od našich košických přátel, zde jsou :

Kde začať? Minulé leto sme pri pive rozmýšľali, ako si ho príjemne predlžiť a pritom sa finančne nezrujnovať. Dostala sa nám do uší dobrá správa, že spriaznené duše Hastrmani pripravujú safari na MaleDivy a za slušné ceny. To musíme absolvovať!

A nastalo obdobie nekonečného polročného čakania a počítania dní a bezsenných nocí. Ale, dočkali sme sa. Hastrmani štartovali z Prahy a my Košičania z Budapešti. Na Male sme došli ešte pred hlavnou skupinou, asi sme viac šlapali na pedál. Po príjazde hlavnej skupiny sme začali s naloďovaním a tým začala dovolenka snov.

Nie vždy sa všetko vydarí tak, ako sa plánuje. Aj tento krát to bolo podobné. Niečo sme očakávali, ale skutočnosť bola oveľa oveľa krajšia. Nádherná loď, milá posádka, prenádherné teplučké more plné farebných rybyčiek a pestrých korálov a fantastická potápačská partia. Len pivo bolo drahé.

Celkový dojem: SUPER

Na úplný konec se ponechávám velké poděkovaní organizátorovi Josefu Veselému, za nápad, realizaci, trpělivost, obětavost. A poděkování všem účastníkům za všude panující pohodovou atmosféru, legraci až srandu, prostě báječné spoludovolenkování. Díky a zas někdy na shledanou u dalších podvodních dobrodružství!
Maledivy 2022

Pošlete nám feedback