LoaderNahrávám...

KUBA 2024

Autor: Bohumir Kuhn
1.3. 2024
kuba-2024
Na přelomu měsíce ledna a února 2024 se uskutečnila dlouho plánovaná výprava do Karibiku. Cílem byla Kuba a to nejen potápění, ale i poznávání přírody, památek i místních obyvatel.
Nutno předeslat, že Kuba je jednou z posledních relikvií socialismu a je to vidět na každém kroku. Ostrov omývá na severu Atlantický oceán, na jihu Karibské moře a na západě Mexický záliv. Cílem potápění v Karibiku byly 2 lokality a to nejvýchodnější část ostrova Maria la Garda a jižní část v oblasti Zátoky sviní, konkrétně Playa Giron. Je to oblast, kde se odehrál v roce 1961 neúspěšný pokus o vylodění kubánských emigrantů za pomoci USA s cílem zvrátit kubánskou revoluci. Z hlediska potápění jsou obě tyto oblasti zajímavé především bohatými korálovými zahradami. Co se týká ostatního života a rybí populace, je to už výrazně horší. Oblast Playa Giron je zajímavá i ponory v jeskyních. Zde se jim říká  cassimbas a na rozdíl od cenotů v Mexiku zde není krápníková výzdoba. Absolvovali jsme v cassimbas jeden velmi zajímavý ponor. Potápění na severu v Atlantiku v oblasti Santa Lucia bylo poznamenáno nepřízní počasí v podobě silných větrů a tak jsme místo 6 ponorů zde absolvovali pouze 4. Teplota vody v tomto období je 24-25 °C a to jak v Karibiku, tak i Atlantiku.
 
V úvodu jsem předeslal, že akce měla i svojí poznávací část. Během ní jsme na cestách, které jsou na Kubě ve velmi špatném stavu, ujeli téměř 2500 km a vedle Havany, oblasti Viňales, farmy na výrobu doutníků a hotel Los Jasminos, kde se odehrával příběh 27. dílu seriálu Major Zeman „Rukojmí z Bella Vista“, jsme navštívili i několik zajímavých měst.  Určitě stojí za návštěvu Cienfuegos, Trinidad i Camaguey.
 
Pro poznávání života a kubánské atmosféry, kde nikdo nikam nepospíchá, bylo důležité ubytování v soukromí, kterému se zde říká Casas particulare  a také návštěva havanských barů. Zejména toho nejznámějšího – El Floridita, kde nad sklenkou Daiquiri sbíral inspiraci pro svá díla i Ernest Hemingway. Neméně zajímavá byla  také projížďka v amerických kárách z 60. let minulého století.
 
Více foto na :
KUBA 2024 – joves – album na Rajčeti (idnes.cz)

Pošlete nám feedback