LoaderNahrávám...

Silvestrovská Rumchalpa

Autor: Bohumir Kuhn
9.1. 2020
silvestrovsk-rumchalpa
Díky vstřícnosti vedení potápěčské základny Rumchalpa se nám na „exponovaný termín“,  doslova několik hodin před vypuknutím silvestrovského veselí, podařilo pro hastrmany pronajmout celý lom. Tato krásná, a především blízká lokalita se v zimních měsících návštěvníkům otevírá pouze o sobotách...
 
Po desáté dopolední na lomu sešel asi tucet hastrmanů. Slunečné počasí nás sice nevítalo, bylo trochu pošmourno a po sněhu či ledu ani stopy. První pohled na vodu však dával tušit, že nám Rumchalpa na závěr roku nachystala příjemný zážitek. Teplota vody na hladině byla kolem 2 - 3 °C, později v hloubce se ukazatel teploty ustálil na hodnotě 4°C. Tomu odpovídaly i délky ponorů.  Zatímco „mokří hastrmani“ dali kolem 15 minut  - 25 minut, „suší hastrmani“ strávili v relativním komfortu pod vodou  45 minut. Viditelnost na hladině kolem 2 - 3 metrů se v hloubce postupně lepšila místy až na slušné 4 metry. Známý neproniknutelný zákal, který většinou limituje maximální hloubku ponoru, tentokrát začínal až ve 14 metrech. Lom tak bylo možné obkroužit v hloubce kolem 13 metrů a výrazně si tím zkrátit trasu potřebnou k jeho obeplavání. A co jsme viděli? Vedle běžných plotic, okounů (z nichž jeden byl mimořádných rozměrů) a štik prakticky všichni potkali jednoho, dva, a někteří i tři sumce z nichž největší měl odhadem jeden a půl metru délky!   
Někteří hastrmani i jejich doprovody nepohrdli tepelnou lázní v podobě sauny. Že prohřátí zkřehlého těla po ponoru v chladné vodě přijde vhod, to asi není třeba komentovat, jen ochlazovací fázi saunování většina nenápadně vynechala a spokojila se s pobytem na svěžím vzduchu. Skoku do ledové vody se odvážil jen Patrik - holt nerozvážné mládí :-)
Příjemné dopoledne jsme zakončili tradičním posezením v bistru Na Kumburáku a pak už hajdy domů přivítat a oslavit nový rok 2020.
 
Boďa
Foto z akce zde...

Pošlete nám feedback