LoaderNahrávám...

Jak se rodí potápěč

Autor: Bohumír Kuhn
1.1. 2014
jak-se-rodi-potapec

Váš kurz CMAS P* je složen z trojice bloků: teoretické přípravy, několika lekcí v bazénu a nejméně pětice praktických ponorů na volné vodě.

TEORIE POTÁPĚNÍ

Teoretická příprava stojí na počátku vaší cesty za potápěčským certifikátem. Jejím účelem je vybudovat solidní základ pro vaše bezpečné potápění. Získáte zajímavé poznatky o působení tlaku ve vodním prostředí, o chování dýchaných plynů i jak odlišnosti prostředí působí na člověka. Připomenete si několik, pro potápění klíčových poznatků o anatomii a funkci dýchacího ústrojí, krevního oběhu apod. Součástí teoretické přípravy je seznámení s potápěčskou technikou, dozvíte se vše potřebné o nemocech a nehodách souvisejících s potápěním i to, jak jim čelně předcházet. Nechybí základy záchrany tonoucího a KPCR (známé dýchání z úst do úst a nepřímá masáž srdce). Podrobně se věnujeme plánování ponorů a zásadám bezpečného potápění. Stručně je vysvětlena problematika dekomprese a práce s dekompresními tabulkami…

LEKCE V BAZÉNU

Bezprostředně na teoretickou přípravu navazuje několik bazénových lekcí. Nejméně 4 zdvojené dvouhodinové lekce dávají dostatek prostoru pro nenásilný nácvik a zažití všech potřebných grifů. Většinu z nich absolvujeme v bazénu na Mělníce, který poskytuje kvalitní zázemí pro nácvik všech potřebných dovedností. Mezi ně patří třeba sestavení dýchacího přístroje, dobré vyvážení a správné techniky pohybu pod vodou … Kromě postupného "získávání rutiny" běžného potápění se naučíte se i způsoby, jak řešit nouzové a mimořádné situace pod vodou. Proč? Potápění je relativně bezpečný sport a při rozumném přístupu k přípravě ponorů, používání kvalitní výstroje, odpovídajícím výcviku a dostatečné praxi je více než pravděpodobné, že tyto techniky nikdy nepoužijete. Říká se však, že "štěstí přeje připraveným", proto není na škodu si tyto dovednosti osvojit. Začneme od jednoduchého "nalovení" vypadlé automatiky, nasazení a vylití masky pod vodou a plavání bez masky. Pokračujeme použitím záložní automatiky, střídavým dýchání partnerů z jediné automatiky a nácviku samostaného nouzového výstupu, kdy se jeden z partnerů ocitne bez vzduchu. Dalším cvikem je vytažení partnera, jež je v nesnázích na hadinu, a jeho záchrana... a mnoho dalších užitečných cviků... Shrneme-li: ponory v bazénu vás v "salonních podmínkách" připraví na bezproblémový přechod k ponorům na volné vodě. Přestože během povinných bazénů strávíte nejméně 5 hodin čistého času pod vodou, může jich být mnohem více, neboť počet bazénů není limitován.

PRAXE NA VOLNÉ VODĚ

A je to tady… vaše první ponory v terénu! Za vodou jezdíme buď k zatopeným lomům u nás, v sousedním Německu, nebo se vypravíme k moři do Chorvatska. U nás je to nejčastěji lom Rumchalpa u Nové Paky, v Něměcku lom ravni_3Horka (u Bautzenu) a v Chorvatsku pak základny na Istrii nebo na ostrově Krk. V průběhu nejméně pěti ponorů (běžně děláme 6 cca 40 minutových ponorů) si nejdříve zopakujete vše, co jste se naučili v chráněném prostředí bazénu, poté volně přejdeme k nácviku situací, které vyžadují větší hloubku a reálné prostředí volné vody. Ke schopnostem dobrého potápěče neodmyslitelně patří i dobrá orientace pod vodou, naučíme se proto základům navigace. Nezapomeneme také na vzájemnou komunikaci pod vodou pomocí signálů a mnoho užitečných drobností, třeba umění bezpečně uvázat člun … Shrneme-li: cílem kurzů CMAS není pouhé udělení kartičky o dosažené kvalifikaci. Tu můžete získat kdekoliv jinde. Jde o to vychovat zcela samostatné potápěče, kteří pod vodou nepotřebují chůvu, potápí se bezpečně a jsou spolehlivým parťákem svému buddymu. Stojí to sice trochu úsilí, ale věřte, že se vám to skutečně vyplatí...

ZÁVĚR KURZU

Teoretické znalosti prověříme jednoduchým testem, po jehož úspěšném absolvování vám můžeme pogratulovat k udělení potápěčské kvalifikace CMAS P*. Brána do vodní říše je pro vás otevřená...

Pošlete nám feedback