LoaderNahrávám...

EGYPT - SAFARI Daedalus - Fury Shoals - Elphinstone
28.10. 2023 - 4.11. 2023

Vytvořil: Bohumir Kuhn, 12.1. 2023

Trasa: Daedalus - Fury Shoals - Elphinstone

Podzimní egyptské safari, které se bude konat v termínu od 28.10.2023 do 4.11.2023, kdy je v Rudém moři voda krásně teplá, počasí příjemné a noci ještě ne úplně dlouhé... Dovolte nám představit Vám cíl naší příští potápěčské cesty do Egypta. Tentokrát plánujeme vyplout z Marsa Alam směr jih a navštívit tři vyhlášené potápěčské destinace, a to:

Daedalus reef

Obrovský útes ve tvaru připomínajícím slzu, který vystupuje ze dna Rudého moře ve vzdálenosti přibližně 80 km od egyptského pobřeží a 300 km jižně od Hurghady. Poznávacím znamením tohoto útesu je pruhovaný maják, který si jistě mnoho z Vás pamatuje. Daedalus nabízí jedny z nejúžasnějších potápěčských lokalit v Rudém moři. Svislé stěny jsou pokryty obrovským množstvím tvrdých korálů a žije zde velké množství útesových ryb. Potkáte tady obrovské napoleony, želvy, ale nezapomeňte také neustále sledovat modrou hlubinu směrem od útesu, protože útes patří mezi ty, kde Vás může překvapit prakticky cokoli …. Často zde můžete potkat velké bělocípé oceánské žraloky (longimanus), různé druhy útesových žraloků případně mláďata některých druhů žraloků, ale nejvyhlášenější je tato lokalita žraloky kladivouny. Reef je tak obrovský, že je zde možné absolvovat několik různých ponorů, a při žádném z nich se určitě nikdo nebude nudit.

Fury Shoals

Po nějakém tom žraločím adrenalinu si zasloužíme trochu relaxace, přeplujeme proto od žraloků na destinaci zvanou Fury Shoals. Jedná se o velký shluk útesů, který nabízí naprosto úžasné ponory na jedněch z nejkrásnějších korálových útesech v Rudém moři, najdete zde snad všechny druhy korálových ryb, sem tam nějakého toho menšího žraloka, běžně se zde vyskytují pelagické ryby, jako jsou barakudy, tuňáci nebo obrovští kranasi. V nejznámnější lokalitě Sha´ab Satay se nachází Sataya Dolphinhouse, domov delfínů dlouholebých, se kterými se můžeme potkat při potápění nebo šnorchlování, a je to jedinečná příležitost poznat delfíny včetně jejich mláďat v jejich přirozeném prostředí. Další atrakcí této lokality je vrak čínského remorkéru, který se zde potopil někdy ve 40. letech minulého století a menší vrak plachetnice, takže i fanoušci vraků si přijdou na své. Jedná se o destinaci plnou nádherných a hlavně nedotčených korálů, která je alternativou k přeplněným útesům na severu. Kromě až tří denních ponorů je zde v plánu i jeden nebo dva noční ponory. Na lokalitu příležitostně připlouvají i žraloci velrybí ...

Elphinstone reef

Po relaxaci na krásných, barevných útesech plných života nás na závěr čeká legenda Rudého moře, protože komu chybí v deníčku Elphinstone, je jen poloviční potápěč! Jedná se o útes ve tvaru připomínajícím lidský prst s plošinou na severní a jižní části, které jsou obě pokryté tvrdými i měkkými korály. Je to útes, na kterém se pravidelně objevují zejména v letním období kladivouni (to se nás netýká) a na konci podzimu se zde shromažďují velcí žraloci oceánští dlouhoploutví (což se nás týká). Elphinstone se řadí mezi nejvyhlášenější potápěčské destinace světa a nejkrásnější v Egyptě, na druhou stranu daní za to bývá poměrně velká návštěvnost tohoto místa, které je v dosahu lodí vyplouvajících denně z Marsa Alam, ale třeba budeme mít štěstí … Kromě výše popsaných žraloků se zde hojně vyskytují manty (i když spíše v letním období), delfíni, výjimečně (ale vyloučit se to nedá) se zde dá potkat i žralok tygří, pokud by měl někdo zájem, samozřejmě také napoleoni, kranasové, želvy a další. A kdybychom měli opravdu štěstí, dají se zde příležitostně potkat i vzácnosti jako liškoun (tresher shark) nebo žralok hedvábný (silky shark).

Loď M/Y C HEAVEN (původně C-ECHO 2)

postavená v roce 2007 a v roce 2020 kompletně renovovaná

Délka 36 metrů, šířka 8.5 metru

13 kajut pro 26 pasažérů, 10 na první palubě a 3 na třetí palubě

motor MAN 1150 HP, generátor 3x Doosan 120KW

kompresory 3xPower 350 l

19tun nafty, 22tun vody, 2 odsolovací zařízení

Nitrox: membránový plnící systém

Pokud jste na safari lodi v Egyptě ještě nepluli, pak vězte, že safari lodě nabízí a zajišťují plný servis, to znamená stravu all inclusive – snídaně, oběd, večeře + svačiny, nonstop jsou k dispozici sušenky a jiné sladkosti, čaj, káva a nealko nápoje. Potápíme se s 12l lahvemi, které jsou v ceně včetně zátěže. Za příplatek jsou k dispozici 15l lahve nebo případně další extra vybavení, musí se ale objednat s dostatečným předstihem. Ceník příplatkových věcí zašleme později nebo ho najdete na našem webu. Na lodi je samozřejmě připravený kyslík pro případ nehody, lékařské péče je zajištěna. Na potápění je k dispozici nitrox na všechny ponory.

Snažili jsme se, aby se cena zájezdu nijak oproti přechozím letům nenavýšila, byť zdražují jak letecké společnosti, tak i safari lodě.

Celková cena zájezdu tak činí i letos 32 900,- Kč*

Zahrnuje:

  1. Kompletní týdenní pobyt na safari lodi včetně stravy (all inclusive)

  2. Letenku Praha – Marsa Alam a zpět včetně transferu na letiště a zpět

  3. Neomezené potápění (5 dní), 6 den potápění podle možností (času odletu), v ceně zapůjčení 12l lahve a zátěže. Jako bonus pro všechny zahrnuje celková cena i plnění lahví nitroxem (EAN 32 %) na všechny ponory!! Cena nezahrnuje bakšiš pro posádku, reef tax, vízum! *

Pokud by došlo k zásadnímu navýšení ceny letenek (zejména palivové příplatky), museli bychom adekvátně upravit cenu zájezdu, o čemž bychom Vás předem informoval

Potápění na útesech ze safari lodí obecně předpokládá u každého potápěče certifikaci NAUI Advanced Scuba Diver případně její ekvivalent u jiného systému, umožňující ponory do 40 m. Rovněž důrazně doporučuji certifikaci Nitrox, jelikož nitrox bude k dispozici a bez něj je obtížné dodržovat bezdekompresní limity u tří a více ponorů za den. Pokud výše uvedené certifikace nemáte, ve vlastním zájmu doporučuji předem absolvovat příslušné kurzy.

V případě zájmu je možné i u nás, ale prosím, hlaste se v dostatečném předstihu. Placení bude probíhat tak, že do konce ledna 2023 je nutné uhradit rezervační zálohu ve výši 10 000,- Kč za osobu.

Záloha je nevratná!! Pokud byste se z jakéhokoli důvodu nemohli zúčastnit, je možné zaplacenou rezervaci až do zakoupení letenek bezplatně převést na někoho třetího, koho si zajistíte nebo zajistíme, ale vzhledem k tomu, že peníze odesíláme do Egypta, vracení peněz není možné.

Po zakoupení letenek je při změně účastníka nutno počítat s poplatkem letecké společnosti za provedení změny. Zbývající platby se budou hradit průběžně, a to v následujících termínech:

  1. Rezervační poplatek 10.000,- Kč do 31.1.2023

  2. Druhá platba 12.000,- Kč do 30.4.2023

  3. Doplatek 10 900,- Kč do 30.9.2023

Rezervace je závazná od okamžiku, kdy je na náš účet uhrazen rezervační poplatek. Počet míst na lodi je omezený, proto prosíme, rozmýšlejte rychle!

Kontakt: Jiří Kaloč +420 777 84 96 93, jiri.kaloc7mail.com

Pošlete nám feedback