LoaderNahrávám...

Delfíni na Maríně

Autor: Jaromír Dítě
6.5. 2016
delfini-na-marine

Víc než tucet hastrmanů vyrazilo v závěru dubna strávit prodloužený potápěčský víkend na tradiční lokalitě Sveta Marina na chorvatské Istrii.
 
Cílem bylo dokončení kurzů CMAS P* a Stříbrný delfín. Po cestě nás děsily hromady sněhu a u moře přivítal silný déšť. Obrázek měl daleko od představ o slunném Jadranu. Naštěstí se místí „rosničkáři“, kteří na internetu hýřili optimismem, nemýlili. Druhý den ráno nás vítalo slunce, azurové nebe a výrazně se oteplilo. Naše Mobilheimy byly pár kroků od pláže, a tak byli všichni brzy ve vodě. Oba „delfínci“, Ondra Durčovič a Matyáš Macoun, kteří tu poprvé nahlédli pod mořskou hladinu s přístrojem na zádech, měli oči navrch hlavy. Je přeci jen něco jiného pozorovat svět pod vodou v pohodlí domova na televizní obrazovce, nebo být přímo v akci ve vodě. Přestože Marina nepatří k lokalitám, které hýří podmořským životem, měli štěstí. Líbila se jim skaliska porostlá žlutými houbami, kolem nichž se proháněli duhoví kněžíci. Mezi kameny vykukovali hlaváči, slizouni a nad nimi plavala hejna sapínů a salp. Na každém ponoru našli hvězdice, ježky, sasanky i nějakou tu mušličku, kterou schovali do kapsy žaketu. Ondra viděl, a také si sáhnul na půlmetrovou medúzu Kořenoústku. Zatímco se ostatní Hastrmani nořili ostošest, kluci v pohodě absolvovali 5 výcvikových ponorů. V pohodě proto, že se o ně staral perfektní podpůrný tým rodiny Macounových. Díky teplé vodě nalité do neoprenu jim ani nevadilo, že teplota vody uvízla na pouhých 14 °C! Když se za odměnu se svezli podvodním skútrem bylo zřejmé, že o zážitky na celý život mají postaráno. Jejich první potápěčské krůčky jim bude připomínat kvalifikační karta „Stříbrný delfín“, kterou si od moře odvážejí. 
Grilování, skvělá káva v místním bistru a pohoda nás provázela celým pobytem. Ani nevadilo, že se nebe v den odjezdu opět zatáhlo a deštík nás vyprovodil na cestu domů. Tak zase někdy příště...
 
Boďa
 

Pošlete nám feedback